XII. MAGYAR TÁNCFESZTIVÁL

Győr, 2016. június 20-26.

 

Idén is újdonságokkal gazdagodva rendezi meg a Győri Balett a Magyar Táncfesztivált 2016. június 20-26. között Győrben.

 A hazai táncművészet (balett, kortárstánc, néptánc) szinte teljes palettáját felvonultató fesztiválon ízelítőt kapnak a nézők néhány világhírű társulat produkciójából is. A fesztiválnyitó gálán – a házigazda mellett - fellép többek között a Brnoi Nemzeti Színház Balett Társulata, a Magyar Nemzeti Balett, az Izraeli Balett.

A II. Gyermek Táncfesztivál programja a Győri Balett Szegény Dzsoni és Árnika című táncjátékával indul a Vaskakas Művészeti Központban, amely a fesztivál idejére egy igazi gyerekbirodalommá alakul át. Újdonságként a legkisebbekre is gondoltunk Góbi Rita Pici bonbon című előadásával.

Ebben az évben is színesítik határon túli társulatok (Maros Művészegyüttes, Ifjú Szívek Táncszínház) előadásai a táncfesztivál programjait. A Kassai Állami Színház Balett Társulata egy igazi klasszikus csemegével, Csajkovszkij Csipkerózsikájával kápráztatja el a nézőket. A legnagyobb hazai társulatok is bemutatkoznak a fesztiválon, többek között: Bozsik Yvette Társulata, Szegedi Kortárs Balett, Pécsi Balett, Magyar Állami Népi Együttes, Frenák Pál Társulat, Inversedance I Fodor Zoltán Társulat, Budapest Táncszínház, Duna Művészegyüttes.

 A „Tánc és… Erotika; Kreativitás; Technológia; Egészség” Lakatos János izgalmas előadássorozata várja az érdeklődőket a külön erre a célra kialakított Fesztivál Moziban. A fesztivál ideje alatt látogatható lesz Eifert János fotóművész Geometria című kiállítása a színház csillárszintjén.

 A fesztivál az előző évhez hasonlóan szabadtéri ingyenes programokat is kínál Győr belvárosában, a II. János Pál téren, ahol tömegeket vonzó, könnyedebb táncelőadások lesznek láthatók, koncertek és táncházak várják az érdeklődőket.

A kísérletező kamaradaraboknak pedig továbbra is a Győri Nemzeti Színház Kisfaludy Terme ad otthont. A Nagyszínpad a kiemelt előadások színtere lesz.

A rendezvényhez kapcsolódnak szakmai fórumok is.

 

7. NEMZETKÖZI MONOTÁNC FESZTIVÁL

2016. május 11-12-13-14.

Bethlen Téri Színház

 

Hetedik alkalommal rendezi meg a Közép-Európa Táncszínház a Nemzetközi Monotánc Fesztivál biennálét, idén ismét a VII. kerületi Bethlen Téri Színházban, május 11. és 14. között. Négy este összesen 16 hazai és külföldi szólótánc produkció várja a közönséget, az elmúlt évek kínálatából válogatva.

Az idei fellépők: Tomas Danielis, Feicht Zoltán, Gergye Krisztián, Góbi Rita, Halász Gábor, Hargitai Mariann, Horváth Adrienn, Hód Adrienn, Ivanov Gábor, Juhász Kata, Kovács Péter, Kun Attila, Lili Jungin Lee, Nagy Csilla, Miroljuba Petrova, Réti Anna, Újvári Milán. 

Az idei fesztivál programját a G.I.T.T . – Gangaray Improvizációs Tánctalálkozó színesíti a színház kávézójában. A Gangaray Trambulin fiatal táncosai (Illés Tímea, Kunc Dóra, Kiss Virág, Temesvári Zsófi, Keresztesi Lili, Laza Tímea) improvizálnak Hámor József zenei kíséretével.

A fesztivál hagyományához híven rendeznek kiállítást is: Dusa Gábor, Kenyeres Csilla és Lékó Tamás T.E.S.T. Képek című közös fotókiállítása nyílik a Bethlen Galériában. 

 

FESZTIVÁLPROGRAM

Május 11. (szerda) 19,00 öra

Közép-Európa Táncszínház: K-Arcok

Hargitai Mariann: Lépcső (koreográfus: Réti Anna)

Ivanov Gábor: Uraim (koreográfus: Hód Adrienn)

Horváth Adrienn: Metamorfózis (koreográfus: Halász Gábor)

Kovács Péter: Mind1 (koreográfus: Kun Attila)

Az előadás szünetében a T.E.S.T. Képek című fotókiállítást megnyitja Szögi Csaba

 

Május 12. (csütörtök)

19.00 Tomas Danielis: Locus - concept of me (Ausztria/Dánia/Szlovákia)

20.30 G.I.T.T . – Gangaray Improvizációs Tánctalálkozó

21.00 Feicht Zoltán: Pari (Bemutató)

21.30 Nagy Csilla: FearFrog

 

Május 13. (péntek)

19.00 Góbi Rita - Szegő Dávid: Ne hisztizz!

20.30 G.I.T.T . – Gangaray Improvizációs Tánctalálkozó

21.00 Miroljuba Petrova - Sanne Clifford:  Mira Mira (Bulgária/Hollandia)

21.30 Gergye Krisztián: Hattyú (Bemutató)

 

Május 14. (szombat)

19.00 Juhász Kata: Rossz tanuló felel

20.30 G.I.T.T . – Gangaray Improvizációs Tánctalálkozó

21.00 Újvári Milán: Nonszensz

21.30 Lili Jungin Lee: Skins (Ausztria/Dél-Korea)

 

Fesztiváligazgató: Szögi Csaba

 

2016. március 15-én, a táncművészet területén az alábbi művészek, kollégák kaptak művészeti és állami kitüntetéseket:

 

A magyar nemzeti kultúra, művészi alkotómunka területén végzett kiemelkedő művészi értékteremtő munkája elismeréseként 

MAGYARORSZÁG ÉRDEMES MŰVÉSZE díjat vehetett át:

  • ERDÉLYI TIBOR - Erkel Ferenc-díjas koreográfus, tánc- és fafaragó művész, a Népművészet Mestere, a Magyar Állami Népi Együttes örökös tagja,
  • GOMBÁR JUDIT - Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező,

 

A táncművészet terén kiemelkedő alkotói, előadói tevékenysége elismeréseként

HARANGOZÓ GYULA-DÍJ-ban részesült:

  • PAP ADRIENN -  a Magyar Állami Operaház magántáncosa,
  • ZSURÁFSZKYNÉ VINCZE ZSUZSANNA -  a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti főmunkatársa, koreográfusa.

 

Kiemelkedő zeneszerzői, előadói tevékenysége elismeréseként 

ERKEL FERENC DÍJ-at kapott:

  • HERCZKU ÁGNES - a Hagyományok Háza - Magyar Állami Népi Együttes előadóművésze.

 

A haza érdekeinek előmozdításában és az egyetemes emberi értékek gyarapításában végzett tevékenysége elismeréseként 

MAGYAR ÉRDEMREND TISZTIKERESZT polgári tagozat kitüntetést vehetett át:

  • SOLYMOSI ZOLTÁN - Harangozó Gyula-díjas táncművész, a Magyar Állami Operaház, a Holland Nemzeti Balett és a Brit Royal Ballet volt szólistája, a Magyar Táncművészeti Főiskola adjunktusa,
  • METZGER MÁRTA - Liszt Ferenc-díjas táncművész, Kiváló és Érdemes művész, a Magyar Állami Operaház próbavezető balettmestere

 

Kiemelkedő színvonalú munkájáért 

MAGYAR ÉRDEMREND LOVAGKERESZT polgári tagozat kitüntetést vehetett át:

  • BAJÁRI LEVENTE - Harangozó Gyula-díjas balettművész, koreográfus, a Magyar Állami Operaház első magántáncosa,
  • BONIFERT KATALIN - Harangozó Gyula-díjas táncművész, a Duna Művészegyüttes táncos szólistája, női tánckari asszisztense,
  • CZEBE TÜNDE - Harangozó Gyula-díjas táncművész, a Pécsi Balett balettmestere,
  • CSERTA JÓZSEF - Harangozó Gyula-díjas táncművész, a Magyar Állami Operaház első magántáncosa,
  • FARKAS ZOLTÁN "BATYU" - Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, Érdemes művész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének oktatója, a Budapest Kortárs Táncfőiskola tanára,
  • KÉKESI MÁRIA - Liszt Ferenc-díjas táncművész, Kiváló és Érdemes művész,
  • SERLEY ISTVÁNNÉ (PATTANTYÚS ANNA MARGIT) - Liszt Ferenc-díjas balettmester, a Budapesti Operettszínház koreográfus asszisztense,

 

Magas színvonalú munkája és példamutató tevékenysége elismeréseként 

MAGYAR ARANY ÉRDEMKERESZT polgári tagozat kitüntetésben részesült

  • NÉMETH KATALIN - a Nemzeti Táncszínház vezető művészeti menedzsere,
  • PÉTER LÁSZLÓ - néptáncművész, koreográfus, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes tagja,
  • TURZÓNÉ LÁBADI GIZELLA -  a Magyar Táncművészeti Főiskola Nádasi Ferenc Gimnázium és Kollégiumának nevelőtanára,

 

Magas színvonalú munkájáért 

MAGYAR BRONZ ÉRDEMKERESZT polgári tagozat kitüntetésben részesült:

  • KESZEINÉ TÓTH BERNADETT - a Győri Balett művészeti titkára,
  • RAB EDINA - táncművész, a Honvéd Együttes - Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncos szólistája.

 

Minden kitüntetettnek gratulálunk!

További munkájukhoz sok sikert és jó egészséget kívánunk!